Pakistan – Afganistan Arasındaki Kabileler ve Bölgedeki Terör Faaliyetleri


FAZIL AHMED BURGED

Pakistan’ın kuzey ve kuzeydoğu bölgelerinde ağırlıklı olarak Peştun kabileler yaşamaktadırlar. Bunların yaşadıkları bölgeler de Özgür Kabileler anlamına gelen “Âzâd Kabâil” adıyla bilinmektedir. Afganistan devleti her ne kadar bu bölgelere hak iddia ediyorsa da uluslararası camiada bu coğrafyanın Pakistan toprakları olduğu kabul edilmektedir. Aslında Afganistan yönetiminin bu coğrafyaya ilişkin kesin çizgilerle belirlenmiş bir siyasetinin olduğu söylenemez. Zira Afganistan devletine karşı savaşan Taliban örgütü bu bölgelerdeki Peştun kabileleri tarafından desteklenince Afgan yönetimi söz konusu örgütün Pakistan coğrafyasından desteklendiğini öne sürmektedir. Ama normal şartlarda bu coğrafyayı kendi toprakları dahilinde olduğunu iddia etmektedir. Yani Afganistan devleti söz konusu bölgenin statüsüne ilişkin büyük bir çelişki yaşamaktadır.

Diğer taraftan bölge insanı, adından da anlaşılacağı gibi “özgür kabilelerden” oluşmakta ve her iki devlette de vatandaşlık görevini yerine getirmemektedirler. Ancak her iki ülke sınırlarına serbestçe dolaşıp çalışabilmekte ve diğer faaliyetlerde bulunmaktadır. Bölgenin kendi içerisinde herhangi bir merkezi otoriteden söz etmek de mümkün değildir. Uyuşturucu ekimi ve ticareti serbest olduğu gibi, silah ticareti de serbest olmakla beraber, silah yapmak için bir çok atölyenin bile bulunduğu bilinmektedir. Bu karmaşık yapı ve otorite boşluğundan dolayı her zaman bir takım terör faaliyetlerinin de merkezi haline gelmiştir.

Nitekim, Hindistan – Pakistan arasında yaşanan sorunlarda, Keşmir Müslümanları bu bölgedeki kamplarda yetişerek Hindistan’a karşı savaşa gönderilmiştir. Yine aynı şekilde Afganistan Sovyetler tarafından işgal edildiğinde bu bölge Afgan Mücahitlerin merkezi olduğu gibi, silah ve mühimmat temin yerlerinden biri olarak bilinmekteydi. Ayrıca Afgan mücahitlerin en önemli eğitim kaplarından bazılarının da bu bölgelerde olduğu bilinmektedi. Yine aynı şekilde Sovyetlerin yıkılması ile başlayan Çeçenistan ve Tacikistan savaşlarında da bu bölge, Tacik ve Çeçen direnişçilerine ev sahipliği yapmıştır.

Afganistan savaşında oldukça tecrübe kazanmış olan Arap asıllı bir takım radikal İslamcılar, Sovyetlerin dağılması ile Kafkasya ve Orta Asya’da başlayan muhalif hareketleri desteklemeye çalışmışlardır. Kafkasy ve Orta Asya’dan Afganistan yoluyla söz konusu kabileler bölgesine getirilen direnişçiler bu bölgedeki eğitim kamplarına eğitim gördükten sonra memleketlerine geri dönmüşlerdir. 1997’de Tacikistan savaşının bitmesi ve Çeçenistan çatışmalarının durmasından sonra bir takım Tacik ve Çeçen asıllı direnişçiler bu bölgelerde kalmışlardır.

Daha sonra Özbekistan İslami Hareketini de bu bölgelere gelmesi ile söz konusu ülke vatandaşları Özbekistan İslami Hareketi ile beraber hareket etmeye başlamışlardır. Nitekim günümüzde Özbekistan İslami Hareketinin, sadece Özbeklerin oluşturmadığı, Çeçen, Uygur, Tacik, Kazak ve Kırgızlardan oluştuğu da bilinmektedir. Bu anlamda Pakistan’daki medreseler ile bu ülkedeki bir takım radikal İslamcı grupların da desteklendiği bu bölgeler aynı zamanda bölgesel manadaki bir takım radikal unsurları da desteklediği bilinmektedir.

Diğer taraftan söz konusu bölgedeki bir takım kabile reislerinin Pakistan Askeri İstihbaratı (ISI) ile bazı radikal İslamcı gruplar arasında bir aracı olduğu da bilinmektedir. Bu bağlamda, son günlerde BM Güvenlik konseyi tarafından terörist listesine alınan Seracuddin Hakkani’nin söz konusu bölgedeki kabileler tarafından yoğun olarak desteklendiği bilinmektedir. Ayrıca, Hakkani’nin Pakistan Askeri İstihbaratının himayesinde olduğu defalerce CIA ve NATO tarafından dile getirilmiş ve Pakistan devleti bu noktada eleştirilmiştir. Hatta bu konu NATO ile Pakistan arasında ciddi sorun olarak defalarca gündeme gelmişti. Aslında, Bölgede Radikal İslam eğiliminin ortaya çıkıp gelişmesinde en büyük etken Pakistan’daki medreselerdir. Bu medreseler bölgede siyasal İslam zihniyetini geliştiren en büyük merkezler hâlinde faaliyet göstermektedir.

Bu doğrultuda bölgedeki yıllarca Pakistan İstihbarat Servisi’nin kontrolünde olan bu medreselerin faaliyetlerinin son dönemlerde kontrolden çıktığı ifade edilmektedir. Bu noktada Pakistan analizcilerinden Doktor Hasan Asgari Razavi, ülkedeki son gelişmeleri endişe verici olarak değerlendirirken, “savaşa hazır zihniyetlerin” çoğalmaya başladığına dikkat çekerken, Pakistan’daki askeri ve sivil idarenin çaresizlik içinde olduğunun altını çizmektedir.

Pakistan – Afganistan sınırındaki kabileler tarafından yoğun olarak desteklenen radikal unsurlar her geçen gün daha da güçlenirken, umutlar yeniden ABD Başkanı seçilen Obama’nın yeni plan ve stratejilerine bağlanmıştır. Nitekim, geçtiğimiz günlerde Afganistan Devlet Başkanlığından yapılan bir açıklamada, Obama’nın ikinci devresinde Pakistan – Afganistan sınırındaki terör kamplarına ilişkin ciddi bir karar alması gerektiği uyarısında bulunulmuştu. Bu arada bölgenin güvenliği için Pakistan devletinin Afganistan devleti ile işbirliği yapması bölgesel güvenliğin sağlanması açısından son derece önemlidir. Bu iki devletin iş birliği yapmaması durumunda ABD’nin de başarılı olacağı beklenemez.

http://www.turksam.org/tr/a2802.html

Etiketlendi:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: