ANDREW MANGO’NUN ‘ATATÜRK’ BİYOGRAFİSİ HAKKINDA…


Andrew Mango, Türkiye kamuoyuna “Atatürk” ve "Türk Devrimi" konusunda başvurulacak eserler yazmış bir Batılı tarihçi olarak sunuluyor. Ulusal günlerde kimi televizyonlarda yayınlanan programlara "uzman" olarak katılıyor, kendisiyle söyleşiler yapılıyor, kısacası millet Andrew Mango tarafından bilgilendiriliyor!

Öncelikle Mango’nun bir “tarihçi” olmadığının altını çizelim. Bu kişinin Türkçe bilmesi, uzun yıllar Türkiye’de kalması, Atatürk ve Türkiye üzerine araştırmalar yapması onu “tarihçi” olarak nitelemeye yetmez. “Akademisyen” lafı bile bu adam için fazladır. .

Ama bütün bunlar bir yana, Andrew Mango’nun “Atatürk” biyografisi dikkatle okunması gereken bir kitaptır. Çünkü sadece kitabın adına bakarak, bu kişinin Atatürk’ü övdüğü sanılmaktadır. Oysa tam tersi geçerlidir. Mango, Atatürk’ün devrimci ve antiemperyalist çizgisini gözlerden saklarken, birkaç kuru nitelemeyle bir Atatürk portresi çizmektedir. Öte yandan Atatürk hakkında kuşku uyandırma amacı güden birçok kaynağı belirsiz iddiaya kitapta yer verilmekte, kendi tahminlerini tarihsel gerçekler gibi aktarmaktadır.

Ne var ki bizim “Atatürkçülerimiz” ve “ulusalcılarımız”, genelde kitabı okumadıklarından, içeriğinden ziyade kapağına bakarak bir değerlendirme yapmakta, sonra da Mango’nun kitabını sağa sola önermektedirler. Aydınlık gazetesi bile geçtiğimiz yıl içinde yayınladığı bir haberde bu hatayı yapmıştır!

Aşağıdaki yazıda (Aydınlık’ın Andrew Mango Aşkı) Andrew Mango’nun Atatürk biyograsinin Mustafa Kemal Atatürk’ü nasıl sinsice karalamaya çalıştığının somut örneklerini ele almaya çalıştım.

Aydınlık’ın Andrew Mango Aşkı

http://bellek2009.blogspot.com/2011/06/aydinlikin-andrew-mango-aski.html

Bu yazıyı Andrew Mango’yu matah bir tarihçi sana herkesle paylaşalım ki, Mustafa Kemal’in nasıl sinsice yıpratılmaya çalışıldığını herkes görsün.

Sonuç olarak Uğur Mumcu’nun sözünü hatırlatmak isterim: “Bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olmayın.” Çünkü sadece yanılmakla kalmaz, başkalarını da yanıltırsınız.

Serdar ANT

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: