Ergenekon tertibinden ABD ajanı çıktı


Ergenekon soruşturması başlamadan yıllar önce davaya konu belgelerin Amerikalı yetkililer tarafından Faruk Demir aracılığıyla Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök’e iletildiği ortaya çıktı.

CIA’nın gölge kuruluşu Stratfor’un TR325 kodlu elemanı Faruk Demir bugün Ergenekon davasında tanık olarak dinlendi. Demir, sözde darbe planlarının ABD Büyükelçiliği Siyasi Danışmanı John Kunstadter’den alarak dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök’e ilettiğini açıkladı.

Ergenekon davasını 259. duruşmasında Eski 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ergin Saygun ve gölge CIA olarak bilinen Stratfor’un TR325 koduyla numaralandırdığı Faruk Demir tanık olarak dinlendi.

SÜRECİ YILLAR ÖNCE AMERİKA BELİRLEDİ

Faruk Demir’in ifadeleri, Ergenekon davasına dayanak oluşturan sözde planların dava sürecinden yıllar önce Amerikan yetkililerinin elinde olduğunu bir kez daha ortaya koydu. Faruk Demir, planları dönemin CIA Türkiye Masası Şefi ve aynı zamanda Amerikan Büyükelçiliği Siyasi İşler Müsteşarı olan John Kunstadter’den alıp Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök’e verdiğini açıkladı.

PLANLAR ABD MÜSTEŞARDAN

Demir, dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök’ün devre dışı bırakılması ile ilgili sözde planları ABD Büyükelçiliği Siyasi Müsteşarı John Kunstadter’den alarak Özkök’e aktardığını ifade etti. Demir, bu planları Tuğgeneral Levent Ersöz’e de anlattığını ancak belgeyi vermediğini söyledi.

ERGİN SAYGUN SAVUNMA TANIĞI OLARAK DİNLENDİ

Balyoz Davası’nda 18 yıl hapis cezası verilen Eski 1. Ordu Komutanı Ergin Saygun da duruşma salonuna tedavi gördüğü hastaneden ambülansla getirildi. Saygun soruşturma sürecine kadar iddia edilen Ergenekon terör örgütüne dair her hangi bir bilgisi ya da duyumu olmadığını kaydetti.

Saygun, imzasız ihbar mektuplarındaki sözlü emir vererek planlar hazırladığı ve 2009 yılında karargahta belge temizliği yaptığı iddialarına da yanıt verdi. 2008 yılında 1. Ordu komutanlığına atandığını söyleyen Saygun, 2009 yılında karargahta görevli değilken böyle bir temizlik yapmasının mümkün olmadığını ifade etti.

ulusalkanal.com.tr

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: