HİZBULLAH MİLİTANLARI SAYDA BÖLGESİNDE SÜNNİ KALABALIĞA ATEŞ AÇTI


İRAN ANALİZ / Hizbullah militanlarının Sünnilerin çok yoğun yaşadığı Sa’da şehrinde halkı tahrik edercesine sokaklara bayraklarını ve afişlerini asması, çeşitli grupları hedef alması sebebiyle çatışmalar çıktı. Suriye halkını katletmesi, Sünnileri açıkça hedef alması nedeniyle şiddetli tepkiler alan Hizbin bunu bile bile hassasiyetin yoğun olduğu şehirdeki provokatif eylemine karşı çıkan Şeyh Ahmed Esir ve beraberindekiler de saldırıya uğradı. Kurşun yağmuruna tutulan Esir’in yanında bir koruması ve bir kişi daha şehit edildi.

Yaşanan cinayetle ilgili olarak Şeyh Ahmed Esir’in imamlık yaptığı Bilal bin Rebbah Camisi basın birimi bir basın bildirisi yayımlayarak kamuoyunu bilgilendirdi. Açıklamada çok uzun süredir Hizbin elindeki silahların Müslümanların izzet ve şerefini tehdit eden bir unsur olduğunun sürekli vurgulandığı kaydedildi. Yaşanan bu durumu Hizb genel sekreteri Hasan Nasrallah’ın da yaptığı açıklama ile itiraf ettiği belirtildi. General Visam Hasanın şehit edilmesi de dahil herkesin Hizbin Suriye’deki masumları katlettiğini bildiği vurgulandı.

Şeyh Esir ve bölge halkı iki gün içerisinde açıkça tehdit ve kışkırtma içeren Hizbin bayrak, poster ve afişlerinin kaldırılması için yetkililerden talepte bulundu. Ancak hiçbir somut adım atılmadı. Bunun üzerine içlerinde Şeyh Esir de olmak üzere bazı müntesipleri et-Tamir bölgesine doğru hareket geçti.

Foto: Sağdaki fotoda Sayda’ya dikilen Hizbin bayrakları, solda ise hutbe sonrası kaldırılan görüntüsü yer alıyor.

Ayn Helva Filistin mülteci kampı yakınındaki bu yere Hizbin dalga geçercesine koyduğu slogan ve bayraklar kaldırılacaktı. Ancak gruba Hizb militanlarının direk ateşle karşılık verip yolu kestiği, direk Şeyh Esir’in aracını hedef aldıkları nakledildi.

Saldırı sonucu biri koruması diğeri bir seveni olmak üzere iki kişi olay yerinde şehit edildi. Aracın ön camları isabet alan Şeyhin ise olay yerinden uzaklaştırıldığı kaydedildi.

LBC televizyonu da yayımladığı videosunda olay yerindeki silahsız Şeyh Esir ve taraftarlarını tahrik eden, hakaretler savuran ve sonrasında silahla ateş açan Hizbullah terörünü açıkça ortaya koyuyor.

ŞEYH AHMET ESİR KİMDİR?

Dedesinin Şii olduğu belirtilen Şeyh Ahmet Esir, 1968 doğumludur. Soy ismi ceddinin esir düşmesi ve sonrasında memleketine dönmesinden ötürü aldığı kaydedilmektedir. Darul Fetva Kurumuna bağlı Şer’i fakültede eğitimini tamamladı. Yüksek lisansına başladı; ancak bitiremedi. Sayda şehrinde davet ve tebliğ faaliyetleri yürüttü.

Bilal bin Rebbah camisinde görev yapan Esir, kendi bölgesinde gençler başta olmak üzere belirli bir kitleyi etkileyen önemli bir Selefi şahsiyet olarak öne çıkıyor. Suriye devrimiyle birlikte açıkça mazlum halkın yanında olduğunu deklare eden Şeyh Esir, katliamlara destek verip Sünnileri çok açık bir şekilde hedef alan Hizbullah örgütüne de şiddetli çıkışları ile biliniyor. Özellikle Sayda başta olmak üzere muhtelif yerlerde çokça Suriye devrimini destekleyen gösteriler düzenlediler. En son Fadıl Şakir adlı meşhur Arap şarkıcısı da tevbe ederek Şeyh Esir’in programlarına katıldı, burada Özgür Suriye Ordusu ve direnişini destekleyen ilahiler, marşlar okudu.

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: