İRAN REJİM GÜÇLERİ BİR MAHKUMU DAHA İŞKENCEYLE ÖLDÜRDÜ


İRAN ANALİZ / Hamaney ve Şii ruhban sınıfının tahakkümü altındaki İran İslam Cumhuriyetinde mahkumlara yönelik işkence, insan hakları ihlalleri ve uygulamalar nedeniyle hayatını kaybedenlere bir yenisinin daha eklendiği kaydedildi. Haberlere göre bir kaç ay önce rejimin işlediği cinayet ve katliamları araştırıp kamuoyuna duyurması nedeniyle istihbarat tarafından bir ay önce Ahvaz’da yakalanan Cemil Süveydi adlı işçi yoğun işkence nedeniyle cezaevinde hayatını kaybetti.

Tutuklandıktan itibaren ailesinin evladının nerede olduğunu, durumunu ve neden içeri alındığını öğrenmek için yaptığı tüm çabalar sonuçsuz kalmıştı. İran istihbaratı aileye çocuklarına dair hiçbir bilgi vermemişti. Bir ay sonrasında ise Süveydi’nin ailesi evlatlarının işkenceyle dolu cesedini Ahvaz Adli Tıp Kurumundan aldığında acı gerçeği öğrenmiş oldu. Ailesinin yine haberdar olamadığı gerçek, Süveydi’nin bir akrabasının adli tıpda cesedi tanıyıp haber vermesi neticesinde mümkün oldu. Çünkü haberlere göre rejim güçleri aileye oğlunun naaşını vermeyi reddetmişti.

Halihazırda İran cezaevlerinde benzer şekilde yoğun işkencelere maruz bırakılan, hiçbir savunma hakkı bulunmayan binlerce masum insan bulunuyor. Bunlar arasında Humeyni’nin en yakın isimleri, Haşimi Rafsancani gibi fanatik Şii rejimin en kilit isminin kızı ve oğlu, Humeyni’nin ilk meclis başkanı ve başbakanı gibi isimler de mahkum olarak yer alıyor.

İrandaki insan hakları örgütleri ve sivil toplum oluşumları işlenen çok geniş çaplı işkenceler, tasfiyeler ve insan hakları ihlalleriyle ilgili olarak uluslararası kamuoyunun rejime baskı yapmasını, masumların haklarını savunarak bunların serbest bırakılması için gayret göstermeleri çağrısında bulunuyor.

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: