YEMEN’DE İRAN CASUSLUK ŞEBEKELERİ CİDDİ DARBE YEDİ


İRAN ANALİZ / Yemen Cumhurbaşkanlığına yakın kaynakların aktardığına göre çökertilen İran casusluk şebekesinin halen mahkemeye sevkedilmediği, soruşturmanın devam ettiği kaydedildi. İlk sızan bilgilere göre çökertilen İran casusluk şebekesine mensup onlarca terörist de kaçmış durumda. Son olarak Aden’e silah malzemesi sokmaya çalışırken yakalanan bir İran casusluk şebekesinin daha çökertildiği bilgisi verildi.

Kuveyt es-Siyase adlı ciddi kaynaklara ulaşabilen gazetenin aktardığı habere göre Yemen’de çökertilen İran casusluk şebekesine dair kamuoyunu yeni aydınlatıcı bilgiler verildi. İçinde Yemenli ve İranlı da bulunan şebekenin önde gelen liderlerinin de yakalandığı kaydedilen haberde bunların San’a, Aden ve Taiz bölgelerinde ele geçirildiği nakledildi. Geçtiğimiz yedi yıl boyunca çalışmalar yürüten bu şebekenin çalışmalarını sözde ticaret adamları gibi paravan şirketler aracılığıyla yürüttüğü bilgisi verildi. Şebeke mensuplarının soruşturma sonrasında İran Devrim Muhafızlarına bağlı olduklarını da ortaya çıkartıldığı verilen bir diğer bilgi arasında yer alıyor.

Son olarak sözde sivil bir fabrika için iddiasıyla içeriye askeri malzeme sokmaya çalışan bir casusluk şebekesinin ise Aden’de yakalandığı bildirildi. Soruşturmalar ve malzemelerin içeriği bunların Grad füzesi imal edecek bir fabrika kurmak istediklerini ortaya çıkardı. Asıl plan ise bu füzelerin ve malzemelerin Sa’da bölgesindeki terörist Husi örgütüne teslim edilmesi.

İran’ın gerek bu tür casuslar aracılığıyla silah fabrikaları kurmak, gerekse çok sayıda gemi yoluyla silah, patlayıcı ve mühimmatı Yemenli Şii Husi örgütü ve güneyde bağımsızlık için çalışan ayrılıkçılara gönderdiği biliniyor. Geçtiğimiz ay bir tane gemisi daha yakalanan İran rejiminin çökertilen şebeke ile ciddi şekilde köşeye sıkıştığına dikkat çekiliyor.

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: