‘BEŞ YILDIR BİR ERGENEKON’U BULAMADINIZ’


Emekli Orgeneral Hurşit Tolon mahkemede konuştu

Malatya’daki Zirve Yayınevi‘nde biri Alman uyruklu 3 kişinin boğazının kesilerek öldürülmesine ilişkin davanın 47.duruşmasında, emekli Orgeneral Hurşit Tolon, savunmasını yaptı.

Mahkeme Başkanı Hayrettin Kısa, kimlik tespitinin ardından, daha önceki duruşmalara katılmadığı için Hurşit Tolon’a iddianamede yöneltilen suçlamaları hatırlattı.

Bunun üzerine Tolon, "Ergenekon" isimli bir örgütün 5 yıldır ortaya çıkarılmadığını, böyle bir örgütün olmadığını" söyledi. Kendisiyle ilgili tüm suçlamaların iftira olduğunu belirten Tolon, Zirve Yayınevi cinayetlerinde hayatını kaybeden "3 masum insana Allah’tan rahmet, acılı ailelerine sabır" dileklerini iletti. Tolon, "Tüm insanlara bu katliamı lanetlediğimi haykırıyorum. Zirve cinayetleri olarak anılan iğrenç katliamın öncesi ve sonrası da dahil olmak üzere hiçbir aşamasıyla ilgili en küçük bilgim, ilgim ve bağlantım olmadığını ve olamayacağını sesleniyorum" dedi.

Tolon, İnönü Üniversitesi’nde dönemin Rektörü Fatih Hilmioğlu‘nun bir ay önce kendisini davet ettiği ve konuşmacı olarak katıldığı konferansın, Zirve cinayetleriyle aynı güne denk gelmesi nedeniyle mahkeme karşısında olduğunu açıkladı.

Mahkeme salonunda bulunan ve iddianamede geçen hiçbir sanığı tanımadığını belirten Tolon, sanıklarla hiçbir şekilde dolaylı ya da doğrudan irtibatının daha önce de şimdi de olmadığına dikkat çekti.

"Türkiye Ulusal Strateji ve Harekat Dairesi (TUSHAD) isimli kuruluş yoktur ve hiçbir zaman olmamıştır" diyen Tolon, bunların davanın hem gizli tanığı hem de sanığı olan İlker Çınar’ın iftiraları olduğunu dile getirdi.

Soyut iddialarla olayın azmettiricisi gibi sözde sanık konumuna getirildiğini ifade eden Tolon, gizli tanık olarak ifade veren İlker Çınar’ın Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) göreve başlaması üzerinden kısa bir süre sonra alkollü olarak mesaiye geldiği için cezalandırıldığını, daha sonra da firar suçundan 5 ay hapis cezasına çarptırıldığını, disiplinsiz davranışları dolayısıyla da sözleşmesi feshedilerek TSK’yla ilişkisinin kesildiğini hatırlattı.

Hurşit Tolon, iddianamede, kendisi üzerinden Genelkurmay Başkanlığı ile Özel Kuvvetler Komutanlığı’na devlet ciddiyetiyle bağdaşmayan suçlamalar yöneltildiğini ileri sürerek, bununla Genelkurmay Başkanlığı’nın suçlandığını, TSK’nın karalama, yıpratılma ve itibarsızlaştırılmaya çalışıldığını bildirdi.

İDDİANAME İFTİRANAME OLDU

Kamuoyunun yanıltılmaması için iddianamedeki iddialara yanıt vermeye geldiğini dile getiren Tolon, "Maruz bırakıldığım hakaret, zulüm ve iftiraları hiçbir şekilde hak etmiyorum. Biliyorum ki, en yakıcı yara haksızlık yarasıdır. İddianame içeriği itibariyle iftiranameye dönüşmüştür. Tamamen düzmece olan belgeler neticesinde asılsız iddialara maruz kaldığım için derin bir üzüntü ve hicap duymaktayım. Ben savunma yapmaya değil, kişilik haklarımı korumaya, gasp edilen bireysel haklarımı geri almaya geldim" diye konuştu.

TUSHAD isimli bir kuruluşun hiç kurulmadığını, bunun İlker Çınar’ın hayali bir senaryosu olduğunu tekrarlayan Tolon, Genelkurmay Başkanlığı’nın da böyle bir kuruluş olmadığını ilettiğini belirtti. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne tanık sıfatıyla ifade veren Eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök’ün de ifadesinde Genelkurmay Başkanlığı Özel Kuvvetler Komutanlığı Seferberlik Dairesi bünyesinde TUSHAD isimli bir birimin bulunmadığını son derece net olarak ifade ettiğini aktardı.

Ayrıca bir kuruluşun 14 yıl kimsenin haberi olmadan bir kişi tarafından yönetilmesinin imkanı bulunmadığını ileri süren Tolon, İlker Çınar’ın soyut iddiası dışında TUSHAD ile ilgili hiçbir kanıtın bulunmadığının açık olduğunu söyledi.

Emekli Orgeneral Hurşit Tolon, Genelkurmay Başkanlığı’nda uzun bir süre Genel Sekreterlik görevini yürüttüğünü, karargah içinde ifa edilen bu görev çerçevesinde bir birimin yönetilmesinin de imkansız olduğunu dile getirdi.

Gizli tanık İlker Çınar’ın TUSHAD birimine üye olduğunu belirttiği dönemde hapiste olduğunu iddia eden Tolon, TUSHAD’ın varlığı ve kendisinin bu birimin yöneticisi olduğu yönündeki suçlamaların, "eşine bilim-kurgu filmlerinde rastlanabilecek bir senaryo" olabileceğini söyledi.

JİTEM’İ DUYMADIM

Kısa’nın iddianamedeki suçlamaları hatırlatarak, JİTEM’in varlığını sorduğu Tolon, ”Ben böyle bir yapı hiç görmedim. Temasım olmadı. Varlığını bilmem. Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde böyle bir yapı olamaz” diye konuştu.

Müdahil avukatların, ”iç ve dış güçlerden kastının ne olduğu” sorusuna Tolon, ”Bu bir yorum sorusudur. Ama illa örnek istiyorsanız, Türk askerinin başına çuval geçirilmesi olayında ABD’de görevli bir subaydım. Olayı duyduğum anda eşimi kolundan tutarak, Türkiye’ye döndüm” yanıtını verdi.

ASKERHABER / İSTANBUL

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: