İRAN’DA FAŞİST UYGULAMA: 21 SİYASİ MAHKUMA TOPLU İDAM


İRAN ANALİZ / İran rejim güçleri geçtiğimiz iki gün içerisinde muhaliflerin aktardığı bilgilere göre 21 masum siyasi tutuklu idam etti. Toplu bir şekilde yürütülen infazlarla muhalefeti sindirmeye çalışan rejimin idam etmek üzere karar verdiği yüzlerce mahkumun bulunduğuna dikkat çekiliyor.

İran muhalefetinin aktardığı bilgilere göre toplu idamlar şu şekilde: 5 kişi Şiraz şehrinde idam edildi. 16 mahkum ise Tahran, Şiraz, Zerend ve Meşhed’de idam edildi. Hepsinin infazı Veliyyi Fakih Ali Hamaney’in onayı ile gerçekleşti.

İdam edilen siyasi tutuklular veya sair tutuklulara yönelik İran cezaevlerinde sistematik bir şekilde tecavüz, işkence ve insan hakları ihlallerinin yaşandığına işaret ediliyor. Alınan bilgilere göre Humeyni iktidarının kurulmasından bu yana İran’da 120.000 (yüzyirmibin) siyasi tutuklu idam edildi. Sadece 1988 yılı içerisinde 30.000 siyasi mahkum katledildi. Yine ülke içinde ve dışında çok sayıda muhalif çeşitli şekillerde suikastlar ve terör saldırılarıyla öldürüldü.

Öte yandan insan hakları örgütleri 28 Ekim 2012 tarihinde Tahran’ın güneyinde evinde yakalanıp göz altına alınan, sonrasında cesedi ailesine teslim edilen 35 yaşındaki Settar Beheşti’nin ölümüyle ilgili olarak da İran rejimini sorumlu tutuyor. Çünkü Beheşti’nin vücudunda şiddetli işkence izlerine rastlandığı, ailelerin korkusundan bu durumu herhangi bir resmi kuruma şikayet dahi edemediğine vurgu yapıldı.

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: