O belge kurmay albaya yakışmaz


Balyoz davası hükümlüsü Ergin Saygun, Ergenekon tutuklusu Dursun Çiçek için dün tanıklık yaptı. İrticayla mücadele eylem planının içeriğini bir kurmay albaya yakışmayacak nitelikte olduğunu savundu

Balyoz davasında 18 yıl hapis cezası alan 1. Ordu eski Komutanı emekli Orgeneral Ergin Saygun dün Silivri’de Ergenekon davası tutuklusu Dursun Çiçek’in savunma tanığı olarak ifade verdi. Hastalığı nedeniyle güçlükle yürüyen Saygun’un 3 ayaklı bastonla duruşma salonuna girmesi dikkat çekti.

EVRAKLARIN KAYDI VAR

DURSUN Çiçek’e ait olduğu ileri sürülen eylem planının basında yayınlanmasından sonra dava konusu bilgisayarlarda silme yapılmasına ilişkin sorumluluğu bulunmadığını belirten Saygun, Genelkurmay 2. Başkanlığı görevinden 1. Ordu Komutanlığı’na tayin edildiği 2008’de karargahta kendilerine ait bilgisayarlarda doğal olarak silme işlemi yapıldığını söyledi. Saygun, ‘Dolaplardaki evrakların tamamı da ilgili yerlere gönderildi. Bunun da kaydı vardır. Hukuksuz ve gizil bir işlem değildir’ dedi.

13. İSTANBUL Ağır Ceza Mahkemesi’ndeku duruşmada, Dursun Çiçek’in bir sorusu üzerine Saygun, şu ana kadar yargılandığı Balyoz davasıyla ilgilendiği için ‘ihbar mektupları’yla ilgili bir girişimde bulunmaya vakit bulamadığını söyledi. Çiçek, tanık Saygun’a ‘Ergenekon ya da Balyoz diye bir şey duydunuz mu?’ diye sordu. Saygun ise, ‘Sizin dosyanızdan (Ergenekon dosyası) okuduğum kadarıyla MİT; hükümet ve Genelkurmay Başkanlığı’na 2003 ve 2006 yıllarında Ergenekon’la ilgili brifing vermiş. Ancak neden kimse bu konuda bir şey yapmadı, merak ediyorum? Balyoz’la ilgili hiçbir şey bilmiyorum’ dedi.

ÇİÇEK, ‘Komutanım, gizli tanık Munzur ve gizli tanık Efe, Erzincan’a gittiğiniz ve birçok yasadışı faaliyette bulunduğunuzu söylüyor. Bu iddiaları nedeniyle Efe ve Munzur hakkında yasal işlem başlattınız mı?’ diye sordu. Saygun, henüz bir işlem başlatmadığını söyledi.

DİREKTİF VERMEDİM

DURSUN Çiçek’in, ‘İrticayla Mücadele adında bir belge var. Gördünüz mü?’ şeklindeki sorusuna Saygun, ‘Gördüm. 4-5 sayfalık bir belge’ yanıtını verdi. Çiçek’in soruları üzerine Saygun, delil niteliğinde dava dosyasında bulunan bu belgenin içeriği itibariyle bir kurmay albaya yakışmayacak şekilde yazılmış olduğunu ve albay imzasıyla böyle bir yazının gönderilemeyeceğini söyledi. Çiçek’in, ‘Sizin döneminizde ‘İrticayla Mücadele Eylem Planı’ hazırlanması yönünde bir direktifiniz oldu mu?’ sorusu üzerine Saygun, böyle bir direktif vermediğini savundu.

Öcalan’ın eski avukatı Ergenekon’da tanık

ERGENEKON davasının bugünku duruşmasında, Abdullah Öcalan’ın eski avukatı İrfan Dündar tanık olarak dinlenecek. Dün görülen duruşmada, tanık Demir’in ifadesinin alınmasının tamamlanmasından sonra Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese duruşmayı bugüne ertelediklerini açıkladı. Özese, bugünku duruşmada, Öcalan’ın eski avukatlarından İrfan Demir ile Zahit Engin’i tanık olarak dinleyeceklerini de sözlerine ekledi. CİHAN

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: