ASKER ÇOCUĞU RAHİP VİCDANİ RETÇİ OLDU


‘Dini inançlarım gereği zorunlu askerlik hizmetine karşıyım’

Antalya Protestan Kilisesi Rahibi, emekli astsubay çocuğu 29 yaşındaki Kerem Koç, dini inançları gereği zorunlu askerlik hizmetine karşı olduğunu belirterek vicdanı reddini açıkladı.

Emekli bir astsubayın çocuğu olarak ‘Seküler Müslüman: Laik Müslüman‘ bir aile ortamında büyüdüğünü belirten Rahip Koç, 11 yıl önce Hıristiyanlığı tercih ettiğini söyledi. Rahip Kerem Koç, Kanada’da 3 yıl ilahiyat eğitimi aldıktan sonra döndüğü Antalya’da, 3 yılı aşkın süredir Antalya Proteston Kilisesi’nde rahiplik yaptığını söyledi.

Rahip Koç, 29 yaşına kadar askerliğe ilişkin tüm tecil haklarını kullandığını ve vicdani ret yasasının çıkmasını beklediğini kaydetti. Rahip Kerem Koç, "Bugüne kadar devlete karşı gelmeden bu sorunun çözümü için bekledim. Fakat bunun mümkün olmayacağı ortaya çıkınca, silah altına alınmama 1 gün kala vicdani reddimi açıkladım" dedi.

Askerlik hizmetinin hiçbir bölümünde özgür bir vicdan ve iradeyle yer alamayacağını belirten Rahip Koç, özü itibariyle askerlik kurumuna karşı olmadığını söyledi. Fakat zorunlu askerlik hizmetinin kendisini ailesinden 15 ay gibi bir süre ayıracağını ve ibadet için ayırması gereken pazar gününün zorunlu askerlik hizmeti nedeniyle engelleneceğini belirten Rahip Koç, bu nedenlerle zorunlu askerlik hizmetini yerine getirmeyi reddettiğini söyledi.

Antalya Protestan Kilisesi Rahibi Koç, Genelkurmay Başkanlığı’na gönderdiği vicdani ret dilekçesinde, "Tüm militarist dayatmaları ve bunun bir sonucu olan bedenim üzerindeki egemenlik iddiasını reddediyorum" ifadesine yer verdi. Militarizm anlayışının egemen olduğu, kardeşin kardeşi öldürdüğü, ırk, din, dil düşmanlığı yapılan bir dünya görüşünü ve politikayı desteklemediğini açıklayan Rahip Koç, "Tanrının benzeyişinde yaratılmış insanların toprak, oğrafi bölge gibi kavramlardan daha önemli olduklarını ve barış içerisinde bir arada yaşamaları gerektiğine inanıyorum" dedi.

Zorunlu askerlik hizmeti yerine, dini inançlarıyla uyumlu olabilecek her türlü yurttaşlık görevini yerine getirmeye hazır olduğunu açıklayan Rahip Koç, dilekçesinde şu ifadelere yer verdi:

"Bu nedenle ailevi, dini ve vicdani özgürlüğümü kısıtlamadan yapabileceğim bir kamu hizmeti talep ediyorum. Firar etmiyorum ve kaçmıyorum. Yalnızca silahlı bir hizmeti yerine getirmeyi reddediyorum"

ASKERHABER / ANKARA

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: