FEHMİ KORU : Amerikan Ergenekon’u mu yoksa? /// CC : @fkoru


fkoru@stargazete.com

Ne kadar takip ediyorsunuz, bilmiyorum; ancak ABD’de tuhaf, tuhaf olduğu kadar ilgi çekici ve giderek genişleyen bir olaylar silsilesi yaşanıyor: ABD’nin Irak ve Afganistan’daki askeri birliklerine komutanlık eden ve son görevi CIA başkanlığı olan bir general ile NATO başkomutanlığına atanması beklenen bir başka generalin gönül ilişkileri ortaya çıktı.

Tuhaflık da burada başlıyor zaten: Birinde tarafların şikâyetçi olmadığı bir ‘ilişki’ söz konusu; diğerinde ‘ilişki’nin varlığı bile kuşkulu… Ancak FBI’ın yürüttüğü soruşturma dallanıp budaklanıyor ve her geçen gün yeni birilerini içine çekiyor…

İlk birkaç gün olayın ‘ilişki’ boyutu üzerinde duruluyordu; genişlemeyle birlikte daha dikkat çekici boyutlar ortaya çıkmaya başladı. İlişkinin tarafı olan kadınlar önemli görevlerde bulunan erkeklerden bazı ‘gizli’ bilgiler ediniyormuş… FBI’ın dijital ortamdaki yazışmaları izleyerek elde ettiği bulgular, tarafların binlerce mesaj teatisinde bulunduğunu ortaya koyuyor.

Mahkeme safhası söz konusu olursa, ‘Ergenekon’ davaları sırasında bazı dijital belgelerin sahihliği konusunda uzmanlarından ‘bilirkişi’ olarak yararlanılmış TÜBİTAK gibi kurumlarımızdan yardım isteyebilir ABD mahkemeleri…

“Böylesine bir soruşturmayı yürütme, elektronik ortamda yapılmış yazışmaları gözetleme yetkisi var mı FBI’ın?” tartışması başladı bile. ‘CIA başkanı’ olan birinin yazışmalarına el koyan bir örgütün sıradan vatandaşa reva göreceği muameleyi merak eden çok.

Ortada FBI görünüyor olsa da perde gerisinde CIA’den birilerinin olmadığı ne malum?

Geçmişte benzer operasyonlar başladığında bizde de olayın siyasi tarafı olup olmadığı sorulmuştu. CIA başkanının ‘gizli’ ilişkisi Nisan ayından beri takip altındaymış; ancak harekete geçilmesi 6 Kasım seçiminden sonraya bırakılmış… “Acaba Barack Obama’ya FBI’ın bir kıyağı mı?” sorusunu soranlar var.

Tersi de pekâlâ düşünülebilir: Amerikan siyasi seçkinleri bütün ağırlıklarıyla Mitt Romney’in kazanması için seferber olmuştu; nefes nefese geçti başkanlık seçimi… Acaba operasyon Romney’in kazanması beklenerek mi ertelenmişti?

Kadınların ilişkiyi ‘gizli’ bilgilere erişmek için kullandıkları yolundaki haberler, ister istemez, konuyu uluslararası boyuta da taşıyor. Elde ettikleri bilgileri yalnızca etrafa karşı böbürlenmek amacıyla mı kullandı kadınlar, yoksa bir yabancı ülke hesabına mı böyle bir ilişkiye girdiler? Konuyu FBI’ın ilgi alanına sokan da bu mu acaba?

ABD diğer Batı toplumlarından fazla farklı değil. Evlilik dışı dört çocuk babası olmuş, şimdi de bir başka kadınla nikâhsız yaşayan birini cumhurbaşkanı seçebildi Fransızlar… Üst düzey görevlerde bulunan kişilerin gönül ilişkileri, o sınırlar içerisinde kalmışsa, genellikle örtbas ediliyor ABD’de… Bill Clinton’un üzerine gidildi, ama o da bir noktaya kadar…

Biri emekli olduğu ve ilişki tarihi askerlikten sonraya denk geldiği halde iki generalin üzerine gidilmesi ve operasyonun sürekli genişletilmesi, soruşturmayı yürütenlerin farklı bir beklentiyle hareket ettiklerine işaret ediyor.

En baştaki sorumu bir kez daha tekrarlayayım: Amerika da Ergenekon türü bir yapılanmanın peşine mi düştü yoksa?

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: