PATRIOT HABERİNE TSK’DAN YALANLAMA


‘NATO heyeti Diyarbakır’da’ dendi, Genelkurmay yalanladı

Suriye‘de yaşanan gelişmelerle ilgili olarak Türkiye’ye kurulacak Patriot füzelerinin konuşlandırılması amacıyla NATO Avrupa Kuvvetler Komutanlığı’ndan bir heyet Diyarbakır’a gelerek incelemelerde bulundu. 30 kişilik heyeti taşıyan Hollanda bayraklı askeri uçak pistten kalktığı sırada tehlike atlattı. Askeri kaynaklar, patriot füzelerinin Suriye sınırına en yakın NATO üssü olan Diyarbakır’a kurulacağına karar verildiğini belirtti.

Suriye’de yaşanan gelişmelerle ilgili olarak NATO bünyesinde merkez üs olarak belirlenen Diyarbakır 2’nci Hava Kuvvet Komutanlığı’nda dün hareketli anlar yaşandı. Dün öğlen saatlerinde kuyruğunda Hollanda bayrağı olan bir askeri uçak 2’nci Hava Kuvvet Komutanlığı askeri pistine indi. Gelen uçakta Amerika Birleşik Devletleri ve Hollandalı askerlerden oluşan 30 kişilik bir askeri heyetin bulunduğu bildirildi. Diyarbakır’a gelen askeri heyetin patriot füzelerinin kurulumu ile ilgili olarak keşif ve inceleme yaptıkları belirtildi. Askeri kaynaklar, gelen heyetin Türk komutanlarla görüş alışverişinde bulunduklarını ve füzelerin konuşlandırılması muhtemel yerleri belirlemek için keşif yaptıklarını bildirdi. Misafir askeri heyete incelemeler sırasında Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan bir Tuğgeneral’in başkanlık ettiği Türk askeri heyetinin eşlik ettiği kaydedildi.

PATRİOTLAR DİYARBAKIR’A KURULACAK

Askeri kaynaklar, NATO’nun Suriye sınırına en yakın hava üssü olması nedeniyle patriot füzelerinin Diyarbakır’da bulunan 2’nci Hava Kuvvet Komutanlığı’na konuşlandırılacağının kesin olarak kararlaştırıldığını belirtti. Suriye’den yapılabilecek olası füze saldırılarına karşılık NATO üyesi Türkiye’nin korunması için kurulacak olan Patriot füzelerinin konuşlandırılması amacıyla keşif çalışmalarının tamamlandığı belirtildi. Suriye’deki gelişmelerde merkez üs olarak kullanılacak Diyarbakır 2’nci Hava Kuvvet Komutanlığı sahasında da Patriot füzelerinin kurulması amacıyla hazırlıklar başlatıldı. Askeri kaynaklar, füze rampalarının kurulması için üssün bazı yerlerinde iş makinalarıyla kazı çalışmaları yapıldığını belirtti.

TÜRKİYE PATRİOTLARA PARA VERMEYECEK

Askeri kaynaklar, Suriye’den yapılabilecek olası füze saldırıları tehdidine karşın kurulacak Patriot füzeleri için Türkiye’nin herhangi bir para ödemeyeceğini açıkladı. Başbakan Erdoğan’ın "Para ödemek suretiyle Patriot alma durumunda, düşüncesinde değiliz" sözlerinin doğru olduğunu belirten askeri kaynaklar, Patriot füzelerinin NATO sözleşmesinde bulunan üye ülkeleri koruma maddesi kapsamında kurulacağını belirtti. 2003 yılında Irak savaşı sırasında da NATO şemsiyesi altında getirilen patriot füzelerinin Diyarbakır’a kurulduğunu hatırlatan askeri kaynaklar, patriotlarla bölgede hava savunma kalkanı oluşturulmasının planlandığını söyledi.

NATO HEYETİNİ TAŞIYAN UÇAK TEHLİKE ATLATTI

Amerika Birleşik Devletleri ve Hollanda askerlerinden oluşan NATO Avrupa Kuvvetler Komutanlığı heyeti, yaklaşık 5 saatlik incelemenin ardından dün akşam saatlerinde otobüsle geldikleri uçağa taşındı. İncelemelerini tamamlayan heyetin geri dönüş için bindiği Hollanda uçağı kalkış için piste çıktı. Normal bir şekilde kalkan uçak havalandıktan çok kısa bir süre sonra pilotun ani manevrası nedeniyle tehlike atlattı. Askeri kaynaklar, uçağın kalkıştan sonra ani bir şekilde dört defa yalpaladığını, ancak pilotun daha sonra uçağı toparlayarak uçuşa devam ettiğini bildirdi.

HAVA HAREKETLİLİĞİ SÜRÜYOR

Bu arada Türk savaş uçaklarının Suriye sınırında yaptığı devriye ve keşif amaçlı uçuşların devam ettiği belirtildi. 2’nci Hava Kuvvet Komutanlığı’nda bulunan Pars ve Atmaca Filolarına bağlı uçaklar, gün boyu Diyarbakır’dan kalkarak Suriye sınırına yöneldi. Tam mühimmatlı olarak havalanan Türk F-16’ları Suriye sınırında rutin devriye uçuşları yaptı. Olası bir sınır ihlali durumunda ’Vur’ emriyle havalanan uçakların şu ana kadar rutin devriye uçuşlarını yaparak üslerine güvenli bir şekilde döndükleri bildirildi. NATO askeri heyetinin Diyarbakır’da inceleme yaptığı sırada da Türk savaş uçakları devriye uçuşlarına devam etti.

GENELKURMAY’DAN YALANLAMA

TSK, NATO’nun Diyarbakır‘da inceleme yaptığı haberlerininin asılsız olduğunu söyledi.

Genelkurmay Başkanlığı, Nato’dan bir heyetin, askeri bir uçakla Diyarbakır’a indiği ve Patriot füzelerinin konuşlanmasına yönelik incelemelerde bulunduğuna dair haberleri yalanladı.

Yapılan açıklamada, "Bazı basın yayın organlarında, NATO Avrupa Kuvvetler Komutanlığı’ndan bir heyetin, askeri bir uçakla Diyarbakır’a indiğine ve Patriot füzelerinin konuşlanmasına yönelik keşif ve incelemelerde bulunduğuna yönelik haberlere yer verilmiştir.

Söz konusu haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Ancak, Açık Semalar Anlaşması (ASA) kapsamında gözlem uçuşu yapan Rusya Federasyonu’na ait bir AN-30 ASA uçağı, 14 Kasım 2012 günü saat 14.50’de Diyarbakır’a inmiş ve 16.00’da kalkış yapmıştır." denildi.

RUS UÇAĞI DİYARBAKIR’DAYDI

Açık Semalar Anlaşması için Türkiye’ye gelen Rusya’ya ait ‘Açık Semalar’ uçağı, Diyarbakır’dan 8’inci Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan uçuş yaptı.

16 Kasım’a kadar Türkiye’de kalacak Antonov An-30 tipi uçak, bu süre içinde farklı noktalarda denetim uçuşları gerçekleştirecek. Kısa adı ASA olan ‘Açık Semalar Anlaşması’, soğuk savaşın bitmesinin ardından 1992’de imzalandı.

Ancak yürürlüğe Kasım 2000’de Rusya Parlamentosu’nun onayıyla girdi. ASA’ya göre, taraf ülke toprakları üzerinde havadan silahsız gözlem uçuşları gerçekleştirilebiliyor.

Bu uçuşlarda herhangi bir kısıtlama uygulanmıyor. Gözlem uçağı optik, kızıl ötesi, radar ve elektromanyetik algılayıcılar ile donatılabiliyor. Ancak, sanayi casusluğu yapılmaması için gözlem uçuşu sırasında optik algılayıcılar ile 30 santimetre, kızıl ötesi algılayıcıları 50 santimetre, SAR prensibine çalışan algılayıcılarla ise 3 metreden daha iyi çözünürlüklü görüntü alınamıyor.

TÜRK UÇAKLARI 2006’DA RUSYA’DA UÇMUŞTU

Gözlem uçuşu farklı ülkelerle müşterek olarak yapılabiliyor. Türkiye, bu hakkını 2006’da ABD ile Rus hava sahasında uçarak gerçekleştirmişti. Uçuşlarda, Türk Hava Kuvvetleri’ne ait CN235 tipi uçak kullanılmıştı.

KAYNAK: DHA

Reklamlar

Etiketlendi:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: