Ergenekon Davası’nda Emekli Binbaşı Zahit Engin Tanık Olarak Dinlendi


Ergenekon Davası’nda tanık olarak dinlenen emekli Jandarma İstihbarat Binbaşı Zahit Engin, "1999 yılında Ankara’da içkili bir yemekteki sohbet ortamında Ergenekon’u duydum" dedi.

Ergenekon Davası’nda tanık olarak dinlenen emekli Jandarma İstihbarat Binbaşı Zahit Engin, "1999 yılında Ankara’da içkili bir yemekteki sohbet ortamında Ergenekon’u duydum" dedi. Danıştay Saldırısı’nın arkasında Ergenekon yapılanmasının olduğunu iddia eden tanık Engin, "Rahip Santoro cinayetiyle başlayan ve devam eden olayların arkasında Ergenekon’un olduğunu düşünüyorum. Bunlar benim değerlendirmelerimdir. Değerlendirmelerim içimdeki bir histir. Ergenekon duruyor. Dimdik değil ama korktu, belki de sindi. Bir sürü insanı ‘Ergenekon’ diye topladılar. Ama bir Encümen-i Daniş üyesini getiremediler" diye konuştu.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’de görülen Ergenekon Davası’nda emekli Jandarma İstihbarat Binbaşı Zahit Engin tanık olarak dinlendi. 2002’de Jandarma’dan Binbaşı rütbesi ile emekli olduğunu söyleyen Engin, "1999 yılında Ankara’da içkili bir yemekteki sohbet ortamında Ergenekon’u duydum. Sivillerin bulunduğu bir masaydı, kimin söylediğini hatırlamıyorum. İçki masasında konuşulanların üzerinde durmadım. İçki masasında konuşulanları ciddiye bile almadım" dedi. Danıştay Saldırısı’nın arkasında Ergenekon yapılanmasının olduğunu iddia eden tanık Engin, saldırıdan sonra gazeteci Uğur Dündar‘ın kendisini arayarak televizyon programına çıkarmak için ikna etmeye çalıştığını söyledi. Dündar’ın program teklifini kabul etmediğini belirten Engin, "Dündar’a ‘Vatan – milleti düşünüyorsan Ergenekon’u araştır’ dedim. Telefonda 45 dakika konuştuk" dedi. Savcı Mehmet Ali Pekgüzel‘in, "Bu iddianızı neye dayanarak söylüyorsunuz, iddianızı somutlaştırı mısınız?" diye sorması üzerine tanık Engin şunları söyledi:

"Danıştay saldırısıyla ilgili çok haber okudum ve araştırdım. Sordum sorduladım. Çok büyük bir iddia sahibi de değilim. Cemaatlerin böyle bir eyleme giremeyeceğini bu işin arkasında Ergenekon yapılanmasının olacağını düşündüm. Uğur Dündar beni aradı, "Ben de ‘Siz Ergenekon’u araştırın’ dedim. Bunlar benim değerlendirmelerimdir. Değerlendirmelerim içimdeki bir histir."

"TEHDİT EDİLDİM"

Tehdit edildiğini belirten Engin, "Ankara’dan Bahçelievler’e giderken devre arkadaşım Zeki Ayan ile telefonla görüştük. 100-200 metre sonra arabayla karşıma çıktı. ‘Silahsız dolaşıyorsun sana bir şey olursa üzülürüm’ dedi. Ben de bu tehdidi gönderenlere söyle ‘ölürsem bir şey yok ama, ben ölmeyip eşim ve çocuğum ölürse genel komutanı, kurmay başkanını alnının ortasından vurmazsam şerefsizim’ dedim. Başka bir arkadaşım da vuracaklar seni Cem Ersever‘in başına gelenleri düşünmüyor musun?’ dedi" diye konuştu. Kimin tehdit etiğine ilişkin soru üzerine Engin, "O zaman kimdi bilmiyorum. ya Levent Ersöz, ya da Halil Helvacıoğlu" diye cevap verdi.

"ERGENEKON DURUYOR DİMDİK DEĞİL"

Tanık Zahit Engin, "Ergenekon duruyor dimdik değil ama korktu, belki de sindi. Bir sürü insanı Ergenekon diye topladılar. Ama bir Encümen-i Daniş üyesini getiremediler. Emniyette ifade verirken, ‘savcı Zekeriya Öz çağırsın, ben yol göstereyim’ dedim. Acaba maksat ‘Ergenekon’u bitirmek mi, tamamen sindirmek mi? Belki ben yüzde 5, yüzde 10’u biliyorum. O da gördüklerim, duyduklarım falan. 30 sene sonrada ben aynı bildiklerimi anlatırım. Ama ‘Ergenekon’ yolundan çıktı. Kurunun yanında yaşı da yakmaya başladı. Türkiye‘de bir koro vardı. Bir olay olduğunda koro aynı gün, aynı şeyleri söylemeye başlıyordu. Bunun içinde emekli subaylar, generaller var. Her emekli olan genelkurmay başkanı yok.

Hilmi Özkök yok. Ama daha az rütbeliler içinde bulunuyor. İlk zamanlar Başbakan Erdoğan’a da toplantı tutanaklarını göndermişler. O da ‘dağıtın bunları’ demiş. Bunlar kendilerine bir rol biçtiler. Toplantılarına devam ettiler. Devletin gerçek sahibi ya bunlar. ‘Ergenekon’un beyni Encümen-i Daniş’ dedim. Encümeni Daniş ‘Türkiye nasıl yönetilir’ diye toplantılar yapıyordu. Ergenekon operasyonlarından sonra Encümen-i Daniş daha az toplantı yapmaya başladılar. Bir sürü günahsız adam burada yatıyor. Rahip Santoro cinayetiyle başlayan ve devam eden olayların arkasında Ergenekon’un olduğunu düşünüyorum" dedi. Necip Hablemitoğlu suikastının da tarikatlar, cemaatler tarafından işlenmediğini düşündüğünü söyleyen Engin, cinayetin ardından asker tarafından çok detaylı krıminal inceleme yapıldığını söyeyerek şunları anlattı: "Harekete dayalı saat ayarlı bombaydı. Çift düzenekli bombayı ilk defa orada duydum. Yakalanan adamların yapacağı bir iş değildi. 1 hafta İran’da bomba eğitimi gördük diyorlardı."

"ÖCALAN, ŞEMDİN SAKIK’A TEŞEKKÜR ETTİ"

Bingöl’de 1993’te 33 askerin şehit edilmesinden sorumlu tutulduğunu söyleyen tanık Zahit Engin, "’Gaffar Okkan cinayetini de Zahit Engin işledi’ diyorlar. Bu iddialar yüzünden yarın öbürgün torunlarım benden nefret edecek. Ben 2 kez kurşun yemiş ölümden dönmüş insanım. 6-7 Kasım tarihlerinde mahkemenizde tanık olarak dinlene PKK’nın eski yöneticilerinden Şemdin Sakık, "33 erin şehit edilmesi olayını ben yapmadım" diyor. Genelkurmay’ın bir arşivi olsada telsiz konuşmalarını ortaya çıkardı. Terör örgütü lidersi Abdullah Öcalan telsiz konuşmasında Şemdin Sakık’a teşekkür etti. Abdullah ‘Öcalan ben yapmadım’ diyor" diye konuştu. Engin, "Balyoz Davası’nda bazı listelerde adı olduğu için cezaevinde yatan askerler var. Vicdanım bunlara sızlıyor. Beni suçlayanlara değil. Ben kimseye iftira atmadım. ‘Ergenekon’ Türkiye gündeminde değilken bile, ben konuşuyordum" dedi. Duruşma Engin’in dinlenmesi ile devam ediyor

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: